Naujienos

Rekomendacijos nėščiosioms apie dantenų sveikatą

Besilaukiant kūdikio moters organizme vyksta įvairūs fiziologiniai, kartu ir hormoniniai pokyčiai. Burna yra vienas pagrindinių taikinių šiems pokyčiams pasireikšti. Nėštumo metu didėjant lytinių hormonų estrogeno ir progesterono kiekiams, padidėja dantenų kraujagyslių pralaidumas, taip pat, dėl minkštosiose apnašose esančių mikroorganizmų padidėja dantenų uždegimo (gingivito) atsiradimo tikimybė. Uždegiminiai požymiai turi sunkesnių padarinių, jei nėščiajai yra pasireiškęs dantis supančio kaulo netekimas – periodontitas. Su nėštumu yra siejamas dantenų darinių, kitaip vadinamų nėštumo epulių atsiradimas.   

 

Aktyvus periodonto uždegimas gali padidinti nėštumo komplikacijų atsiradimo riziką. Gali būti paspartinamas priešlaikinis gimdymas, naujagimiai gimti mažesnio svorio, pasireikšti preeklamsija. Galimi mechanizmai siejami su tiesioginiu patogeninių mikroorganizmų patekimu į placentą per kraujotaką. Taip pat, bakterijos ir jų išskiriami produktai aktyvina vietinio uždegiminio atsako pasireiškimą.

 

Uždegimo požymių atpažinimas:

Moteris turėtų pažinti aiškiausius burnos ligų, kartu ir dantenų uždegimo požymius: dantenų kraujavimą, skausmą kramtant maistą, blogą burnos kvapą, dantenų atsitraukimą (recesiją), dantų paslankumą. Atsiradus bent vienam iš šių požymių reikėtų kreiptis į gydytoją odontologą.

 

Dantenų pokyčiai:

Nėštumo metu dažnai atsiranda dantenų uždegimo požymių, tačiau tai nėra natūralūs fiziologiniai pokyčiai. Tinkamai diagnozavus jie turėtų būti gydomi gydytojo odontologo ar burnos higienisto.

 

Prevencija:

Besilaukianti moteris turėtų apsilankyti pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą net ir nepasireiškus uždegimo požymiams. Vizito metu reikėtų išsiaiškinti taisyklingos asmeninės burnos higienos principus bei priemones.

 

Periodonto ligos:

Diagnozuotas dantenų uždegimas (gingivitas) ar periodontitas gali būti saugiai gydomi nėštumo metu. Negydytos šios būklės kelia daugiau pavojaus vaisiaus ir motinos bendrajai sveikatai nei minimali procedūros trauma.

 

Periodonto ligų gydymas:

Periodonto ligų gydymo procedūros yra efektyvios ir nekelia rizikos bendrajai sveikatos būklei. Periodontologinio gydymo patariama vengti pirmąjį trimestrą, o saugiausia jį atlikti antrąjį nėštumo trimestrą.

 

Rentgeno nuotraukos ir nuskausminimas:

Esant poreikiui rentgeno nuotraukos ir vietinis nuskausminimas gali būti atliekami nėštumo metu nesukeliant pavojaus motinos ir vaisiaus sveikatai.

 

Periodonto sveikata ir nėštumo komplikacijos:

Besilaukiančios ar nėštumą planuojančios moterys turėtų žinoti, jog yra ryšys tarp periodonto, bendrinės sveikatos ir nėštumo komplikacijų. Periodonto ligas gydyti nėštumo metu yra būtina ir tai atliekama antrajame trimestre. Itin svarbu, kad nėščioji rinktųsi sveiką gyvenimo būdą, nes periodonto ligos, rūkymas ar kiti žalingi veiksniai gali lemti nėštumo komplikacijas.